Jak poradzić sobie z dolegliwościami związanymi z noszeniem protezy?

Protezy zębowe to skuteczne uzupełnienie dla pacjentów z brakami w uzębieniu. Służą one zarówno dla tych, którzy utracili kilka zębów, jak i dla osób borykających się z całkowitym bezzębiem. Wszelkie ubytki w uzębieniu wymagają interwencji, nie tylko ze względu na komfort codziennego życia, ale także by zapobiegać dalszym komplikacjom. Nieleczone luki mogą skutkować przemieszczaniem się sąsiednich zębów, co zwiększa ich podatność na uszkodzenia oraz choroby. Proteza – czy to częściowa, całkowita, stała czy ruchoma – jest jednym ze sposobów radzenia sobie z problemem braków w uzębieniu.

Kilka ważnych informacji o noszeniu protezy:

Niewłaściwa higiena jamy ustnej może prowadzić do trudności związanych z noszeniem protezy. Proteza wymaga troski takiej samej, jak naturalne zęby. Jeśli nie jest regularnie czyszczona, może stać się miejscem dla bakterii i grzybów. Protezy ruchome powinny być czyszczone po każdym posiłku. Dobrze dobrany krem do mocowania protezy zapobiega gromadzeniu się resztek jedzenia pod nią, co czyni jej noszenie komfortowym. Dodatkowo, krem chroni dziąsła przed otarciami.

Dobrze dopasowana proteza jest kluczem do komfortu. Nieodpowiednio dobrana może powodować podrażnienia i stany zapalne. Jeśli pacjent doświadcza bólu czy dyskomfortu, warto rozważyć dostosowanie lub wymianę protezy. Ważne jest jednak zrozumienie, że każda, nawet perfekcyjnie dopasowana proteza, początkowo może powodować pewien dyskomfort, gdyż tkanki potrzebują czasu na adaptację.

Każdy ból czy dolegliwość związana z protezą powinna być konsultowana z dentystą. Chociaż pewien okres adaptacji jest naturalny dla nowych protez, jeśli trwa on dłużej niż kilka tygodni, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Zachowanie komfortu podczas noszenia protezy zależy od odpowiedniej higieny i prawidłowego użytkowania. Zaleca się wyjmowanie protezy na kilka godzin dziennie. Przechowywanie jej w szklance z wodą nie jest zalecane z powodu ryzyka rozwoju bakterii. Najlepszym miejscem do przechowywania jest suchy, szczelny pojemnik. Specjalne pasty i szczoteczki do czyszczenia protezy oraz dbałość o higienę całej jamy ustnej gwarantują komfort i zdrowie.